Żurek, to jedna z ulubionych zup w naszym domu.

Najbardziej lubię gotować go z własnoręcznie przygotowanego zakwasu żytniego.

Zakiszenie takiego zakwasu jest niezwykle proste i polega na zalaniu  mąki żytniej ciepłą (ale nie gorącą!) wodą,  wymieszaniu , dodaniu czosnku  i ewentualnie innych przypraw,  a potem pozostawieniu na parę dni w ciepłym miejscu. W ciągu pierwszych dwu dni rozpoczyna się fermentacja,  a po kolejnych paru dniach zakwas jest już na tyle kwaśny, że można się zabierać za gotowanie żuru, żurku czy  zalewajki .

W zależności od okazji, albo nastroju mój żurek jest bardziej  lub mniej pikantny, ma mniej lub więcej przypraw i śmietany. Czasem daję kwaśną śmietanę,  jeśli zupa jest stosunkowo mało kwaśna, a czasem  słodką, jeśli  jest odwrotnie.

Moja Córka lubi, kiedy w żurku  są też ziemniaki, kawałki kiełbasy i do tego jajko ugotowane na twardo. Czasem daję pokrojony w kosteczkę i podsmażony bekon. Zawsze jednak jest cebula posiekana i lekko  podsmażona  czy zeszklona. Musi być czosnek, majeranek, kminek, sporo pieprzu.

Pamiętam zupę mojej Mamy, zalewajkę. Bardzo ją lubiłam, gdy byłam dzieckiem. Zalewajka, to zupa z pokrojonymi ziemniakami zalanymi żurem (stąd jej nazwa).  Ta wersja żurku, gotowana przez moją Mamę,  była zawsze bardzo delikatna i łagodna, zabielona śmietaną.

U mnie w domu żurek musi być zdecydowanie mocniej przyprawiony, tak jak ten dzisiejszy.

Żurek

około ½ litra  zakwasu żytniego

około 200g kiełbasy pokrojonej w kostkę

odrobina oleju

jajko na twardo do każdej porcji

cebula posiekana

pieprz

rozgnieciony  spory ząbek czosnku

majeranek

kminek

liść laurowy

sól

łyżeczka cukru

łyżeczka  przyprawy NATUR, to produkt firmy Podravka, taka  nowoczesna Vegeta bez konserwantów i innych śmieci. Same warzywa i sól.

Listki śiweżego tymianku

śmietanka  słodka do zabielenia ( ilość według uznania, ja dałam około 100 ml)

W garnku  na rozgrzanym oleju  zeszkliłam cebulę, dodałam pokrojoną kiełbasę i czosnek, po chwili wlałam około 0,7 l wody i zagotowałam, wlałam wymieszany żurek i dalej mieszałam, aż całość zawrzała. Dodałam przyprawy, sól  i chwilkę jeszcze pogotowałam.  Odstawiłam z kuchenki, dodałam śmietankę, wymieszałam, przed podaniem dodałam listki tymianku, a do każdej porcji ugotowane jajko na twardo.

Proste i pyszne.

Polecam,

Basia