Nowy Rok!

Kochani, życzę Wam wszystkiego najlepszego na cały rok.

Bądźcie zdrowi i zadowoleni, kochajcie się i jedzcie tylko pyszne jedzenie :-)

 

U nas na noworoczną kolację była kaczka w pomarańczach.

Pierwszy raz piekłam całą kaczkę.

Była zamrożona, więc musiałam zacząć od rozmrożenia jej. Miałam czas na spokojne rozmrożenie, bo do kolacji było jeszcze kilka dobrych godzin.

Kaczka była niezbyt duża, ważyła 1900 g, rozmroziłam ją wkładając do zlewu z ciepłą wodą.

Gdy kaczka była rozmrożona włączyłam piekarnik. Rozgrzałam go do temperatury 180 stopni. Kaczkę (wypatroszoną, bez podrobów) posypałam imbirem i chili, polałam z wierzchu 2 łyżkami sosu rybnego i do środka kaczki też wlałam 2 łyżki sosu. Włożyłam do kaczki pomarańczę pokrojoną wraz ze skórką na kawałki i spięłam wykałaczką, żeby kawałki pomarańczy nie wypadały podczas pieczenia. Posoliłam lekko.

Kaczkę ułożyłam w naczyniu do pieczenia  i wstawiłam do piekarnika. Piekłam przez godzinę około. Wyjęłam z piekarnika, odlałam do rondelka tłuszcz, który się wytopił z kaczki i go odstawiłam. Tłuszcz wykorzystałam do podsmażenia ziemniaków na kolację. Sok z pomarańczy pomieszałam z miodem, polałam kaczkę paroma łyżkami tej mieszanki   i wstawiłam do piekarnika. Piekłam dalej przez około 40 minut, polewając co jakiś czas sokiem wymieszanym z miodem i tym, co wytopiło się z kaczki.

Wyjęłam z piekarnika, obłożyłam kaczkę plastrami pomarańczy i wstawiłam do piekarnika na kolejnych 40 minut. Podczas tego ostatniego okresu pieczenia dalej jeszcze polewałam kaczkę powstałym sosem. Kiedy zauważyłam, że kaczka rumieni się zbytnio, przykryłam ją folią aluminiową. W sumie pieczenie kaczki trwało około 2 i pół  godziny.

Kaczkę zjedliśmy z ziemniakami podsmażonymi na tłuszczu wytopionym z kaczki i sałatą.

Bardzo fajna kolacja noworoczna :-)

 

Kaczka pieczona z pomarańczami

 

kaczka 1900 g

3 pomarańcze (jedna cała pokrojona na kawałki wraz ze skórką, sok z całej pomarańczy, trzecia pokrojona ze skórką na plasterki do obłożenia kaczki)

imbir, chili,

sól

sos rybny 4 łyżki

2 łyżki miodu

 

 

Smacznego,

 

Basia