Zaczęło padać, zrobiło się znów zimno… Kubek herbaty znów nieodzowny!

Ale co do tej herbaty?

Postanowiłam wypróbować kolejny przepis z „Cakes and bakes”,  tym razem  to było tradycyjne angielskie śniadaniowe ciasto do herbaty, które należy podawać pokrojone na grube kawałki. Powinno być  serwowane na ciepło a  jeszcze lepiej, jeśli  opieczone w tosterze.

Można je posmarować masłem albo dżemem.

Tak sugeruje autorka książki.

Brzmiało nieźle, więc zabrałam się do pieczenia.

Niecodzienne ciasto, przyznam. Nie ma w nim ani grama tłuszczu i ani jednego jajka!

Najpierw wsypałam do miski otręby ( ja dałam owsiane, bo tylko takie miałam. W przepisie było powiedziane jedynie, że mają być otręby), cukier muscovado , suszone owoce( miałam tylko rodzynki, morele i żurawiny) i zalałam wszystko dobrze ciepłym naparem z mocnej ( angielskiej :-) )herbaty.

Wymieszałam i zostawiłam na około ½ godziny, żeby wszystko nasiąkło dobrze herbatą.

Następnie wsypałam przesianą mąkę, proszek do pieczenia, grubo posiekane orzechy i przyprawę do grzańca. W przepisie była mowa o różnych przyprawach, więc pomyślałam, że ta do grzańca (rozpuszczalna całkowicie przyprawa, zawierająca ekstrakt z wanilii, limonki, cynamonu i goździków) będzie dobrym dodatkiem do tego ciasta.

Niedużą formę „keksówkę” wyłożyłam papierem do pieczenia,  włożyłam do niej ciasto i wyrównałam górę.

Do nagrzanego do  180 stopni piekarnika włożyłam formę i piekłam ciasto przez około 45 minut, aż  wyrosło i  zrobiło się rumiane,  a patyczek wbity w ciasto pozostawał suchy.

Wyjęłam ciasto i zostawiłam, żeby wystygło.

W przepisie jest powiedziane, że należy je zostawić zawinięte w papier do następnego dnia i dopiero wtedy rozkroić. Dopiero następnego dnia jest najsmaczniejsze, podobno.

Niestety mnie się to nie udało, połowę zjedliśmy od razu. Bardzo nam smakowało, to z pewnością bardzo typowe angielskie ciasto.

Ale drugą jego część grzecznie zostawiłam zawiniętą w papier i  jutro rano, jak należy  podczas śniadania, sprawdzę czy  faktycznie jest lepsze!

Basia

Śniadaniowe ciasto herbaciane

100g otrąb

120 g  cukru muscovado – z pewnością musi to być ten cukier. Demerara absolutnie go nie zastąpi!

130g różnych suszonych owoców

175ml mocnej  ciepłej zaparzonej herbaty

30 g orzechów

100g mąki

1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia

1 ½ łyżeczki przyprawy do grzanego wina instant Kotanyi

forma do keksu około 24 cm długości (może być krótsza, wtedy ciasto będzie wyższe niż moje)